Utveckling Skåne

Stöd till kultur och hälsa-projekt

2026 utlyser Region Skåne stöd för kultur och hälsa-projekt. Under våren kan kulturorganisationer söka stöd för att låta personal gå utbildningen Konst, kultur och hälsa vid Lunds universitet. I höst kommer en utlysning till kultur och hälsa-projekt.

Bild från en filminspelning med deltagare i Dans för Parkinson på Skånes Dansteater. Foto: Jenny Baumgartner

Ansökningstiden för stöd till kursavgift för uppdragsutbildning om kultur och hälsa öppnar den 20 april och stänger klockan 12.00 den 18 maj.

Ansökningstiden för kultur och hälsa-projekt öppnar den 24 augusti och stänger klockan 12.00 den 25 september.

Stöd till kursavgift för uppdragsutbildning om kultur och hälsa

Region Skåne vill stärka förutsättningarna för arbetsgivare inom kultursektorn att kunna erbjuda sina anställda att gå uppdragsutbildningen Konst, kultur och hälsa vid Lunds universitet.

Genom att subventionera kursavgiften för uppdragsutbildningen vill Region Skåne stärka möjligheterna inom kultursektorn att erbjuda sina anställda ökad kunskap i det tvärsektoriella fältet kultur och hälsa. Kunskaperna kan komma till användning inom det pågående implementeringsarbetet av Kultur på recept, men även i de sökande kulturorganisationernas övriga arbete. 

Konst, kultur och hälsa

Institutionen för kulturvetenskaper vid Lunds universitet, i samarbete med Birgit Rausing Centrum för Medicinsk Humaniora, ger en uppdragsutbildningen om konst, kultur och estetik som resurs inom vård och omsorg. Kursen ger fördjupade kunskaper och konkreta verktyg för hur estetiska uttryck kan tillämpas i arbete med människors hälsa och livskvalitet.

Konst, kultur och hälsa KOVU03 (mira.se)

Kursen vänder sig till personal inom kultursektorn, hälso- och sjukvård, vård och omsorg och socialt arbete. Den motsvarar 7,5 högskolepoäng och ges på dagtid, i halvfart och i hybridform med start den 31 augusti. Det rekommenderas att deltagarna har avlagt examen på grundnivå inom ett vårdämne, ett kulturvetenskapligt ämne, eller motsvarande. Eftersom det är en uppdragsutbildning måste deltagarna på kursen ha godkännande av sin arbetsgivare.

Ordinarie kostnad för kursen: 7 000 kr exkl moms

Stöd från Kulturförvaltningen: 5 000 kr

Antal platser som Region Skåne kan stödja: 8

Stöd till kursavgift för uppdragsutbildning om kultur och hälsa

Kontakta oss

Har du frågor eller vill diskutera idéer? Välkommen att kontakta utvecklare kultur och hälsa på Kulturförvaltningen både inför ansökan och under projektets genomförande. Kontaktuppgifter finns längst ner på sidan.

Kontakt

Bibbi Miegel Sandborg Utvecklare kultur och hälsa

Telefon:
040-675 37 47

Senast uppdaterad: 6 mars 2026

Fick du hjälp av informationen på denna sida?