Region Skåne lanserar fortbildningskonferens inom STEM för lärare F–9
Den 12 augusti 2026 välkomnar Region Skåne tillsammans med regionala och nationella utbildningsaktörer 500 skånska lärare (F-9) till STEM UP Lärarkonferens – en satsning för att stärka lärarna i klassrummet och öka ungas intresse för matematik, NO och teknik.
– Att öka tillgången till STEM-kompetens är avgörande för Skånes konkurrenskraft och tillväxt inte minst inom den gröna och digitala omställningen. Därför är det så viktigt att fler unga ser möjligheter inom teknik, naturvetenskap och matematik. Vi vet att lärarna spelar en central roll här för att få nyfikenhet och motivation att växa genom hela grundskolan, säger projektledare Sofia Hindgård, Region Skåne.
Fortbildning och inspiration att ta med till klassrummet
Dagen bjuder på ett smörgåsbord av fortbildning med upp emot 70 pass med seminarier, workshops, laborationer, experiment och utomhusaktiviteter. Programmet varvar ämnesspecifik djupdykning med undervisningsexempel som skapar sammanhang för eleverna, tränar kreativitet, problemlösning och samarbete och bygger starkare självförtroende i ämnen som många elever kämpar med.
– Vi ser att man lyckats väl i Danmark, där vi har inspirerats av lärarkonferensen Big Bang som man jobbat framgångsrikt med i flera år. En av deras framgångsfaktorer, som vi också tar fasta på nu för Skåne, är att skapa ett värdefullt innehåll tillsammans med många aktörer, säger Sofia Hindgård.
Vattenhallen Science Center är en av flera aktiva parter bakom STEM UP Lärarkonferens 2026:
– Vi tror att engagerade, kunniga lärare som lyckas stärka ungdomars självförtroende inom STEM-ämnena är avgörande för att främja Skånes framtida kompetensförsörjning. Så för oss är det viktigt att lärare regelbundet får tid och möjlighet att fortbilda sig, byta erfarenheter och få inspiration. På så sätt kommer fler elever få uppleva STEM på ett lustfyllt och begripligt sätt och få en breddad syn på möjliga framtidsyrken, säger Monica Almqvist föreståndare på Vattenhallen Science Center.
Viktigt att höja intresset för att möta arbetsmarknadens behov
Konferensen skapas mot bakgrund av trenden, att både intresse och kunskapsnivå kopplat till STEM-ämnena dalar under grundskolan. Det får sedan konsekvenser i form av lägre söktryck vidare till STEM-utbildningar, svårigheter att genomföra högre utbildningar och brist på STEM-kompetens på arbetsmarknaden. Utvecklingen har också fått stort fokus i den nationella STEM-strategin med tydliga mål riktat till skolan. Region Skåne prioriterar frågan inom uppdraget att stärka Skånes kompetensförsörjning.
Vad som påverkar barns och ungas intresse för STEM och hur skolor kan arbeta med detta får också fokus på konferensen. Louise Archer är klar som öppnande keynote-talare. Hon forskar vid University College London och kommer att berätta om vetenskapligt kapital (science capital) och hur skolor kan arbeta mer inkluderande för att fånga intresse och engagemang för STEM-ämnena.
500 platser fördelas på grundskolor över hela Skåne
Inbjudan har nyligen gått ut till alla Skånes grundskolor och intresset är stort.
– Anmälningarna vi fått in hittills överstiger redan 500, men vi siktar på en bred representation från Skånes alla hörn och kommer därför fördela platserna mellan kommunerna när anmälan stänger, säger Sofia som också lyfter att intresset från aktörer att bidra med programpunkter varit stort, både från Skåne och nationellt, säger Sofia Hindgård.
Sista anmälningsdag är 13 april. På stemuplararkonferens.se finns mer information och anmälningslänk.
Fakta om STEM UP Lärarkonferens
En fortbildningskonferens för lärare F-9 med fokus på undervisning i matematik, NO och teknik (STEM). På Hedda Anderssongymnasiet den 12 augusti 2026. Finansiärer är Region Skåne (inom kraftsamlingen STEM UP) med medfinansiering från Europeiska regionala utvecklingsfonden. Konferensen produceras i samarbete mellan Region Skåne, Vattenhallen Science Center, nationella resurscentrum inom fysik, kemi, biologi, teknik, matematik samt naturvetenskapernas och teknikens didaktik, Lunds universitet, Malmö universitet, Pedagogisk Inspiration i Malmö, Högskolan Kristianstad, Naturskolan i Lund, Teknikcollege Skåne, Framtidsfrön samt flera skånska kommuner.
-
Ämnesområde:
- Startsida
- Kompetensförsörjning
- STEM UP
Senast uppdaterad: 26 februari 2026