MIK-frukost: Omskriven historia och narrativ kontroll
Historia och identitet används i dag som strategiska verktyg. Auktoritära stater som Ryssland omformar historien och skapar narrativ för att styra opinion, skapa osäkerhet och påverka demokratin i Norden.
Praktisk information
- Datum:
- 26 maj 2026
- Tid:
- 8.30 - 9.45
- Plats:
- Digitalt via Teams. Länk till frukostmötet skickas ut dagen innan.
- Sista dag för anmälan:
- 22 maj 2026
- Anmäl dig nu (regionkalender.vgregion.se)
Utgångspunkten för denna MIK‑frukost är en aktuell rapport från Myndigheten för psykologiskt försvar som analyserar rysk påverkan i vårt närområde och hur historiska berättelser, fysiska händelser och digitala metoder samverkar. Med stöd i rapportens slutsatser förklarar Patrik Oksanen, strategisk rådgivare vid CTSS på Försvarshögskolan, hur sådana narrativ byggs upp och varför de är så effektiva.
Historien som slagfält: Rysslands påverkanskampanj mot Finland 2025 (mpf.se)
Föreläsningen knyter an till regional utveckling och visar hur medie‑ och informationskunnighet (MIK) kan stärka motståndskraften lokalt och regionalt. Genom att förstå syften, metoder och risker får aktörer inom offentlig verksamhet, kultur, bildning och civilsamhälle bättre möjlighet att känna igen och hantera påverkanskampanjer – och att värna ett öppet och demokratiskt samtal.
Föreläsare
Magnus Hjort, generaldirektör vid Myndigheten för psykologiskt försvar, inleder förmiddagen och deltar sedan i ett samtal med Patrik Oksanen om hur regionala aktörer kan stärka sin informations resiliens.
Myndigheten för psykologiskt försvar ansvarar för att identifiera, analysera och kunna bemöta otillbörlig informationspåverkan som riktas mot Sverige samt för att sprida kunskap och bidra till hela samhällets motståndskraft och beredskap.
MIK-frukosten leds av Linda Sävhammar, Biblioteksutvecklare digital kompetens och skolbibliotek i Region Östergötland.
Anmälan
Anmäl dig på Västra Götalandsregionens hemsida. (vgregion.se)
Samtalet spelas inte in.
Interregionala MIK-nätverket
Frukostmötet arrangeras av det Interregionala MIK-nätverket. Vi är ett nationellt nätverk som samarbetar, delar erfarenheter och kunskap, samt har dialoger med nationella aktörer. Syftet är att skapa ett jämställt och likvärdigt arbete kring hur medie- och informationskunnighet kan bidra till demokratiarbetet i hela landet.
Fler tillfällen i samma serie
-
20 mars 2026 Öppen för anmälan
-
23 oktober 2026 Öppen för anmälan
-
27 november 2026 Öppen för anmälan
-
Ämnesområde:
- Kulturutveckling
- Biblioteksutveckling
- Startsida
Senast uppdaterad: 10 februari 2026