CERV som finansieringsväg för kultursektorn
På frukostwebbinariet den 15 maj tittar vi närmre på EU:programmet CERV och pratar med Lars Nilsson från Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällersfrågor (MUCF)
Praktisk information
- Datum:
- 15 maj 2026
- Tid:
- 09:00-10:00
- Plats:
- Digitalt, via Teams
- Sista dag för anmälan:
- 15 maj 2026
- Anmäl dig nu (iro.teh.net)
CERV står för Citizens, Equality, Rights, Values och är EU:s stödprogram för medborgare, jämlikhet, rättigheter och värden. Syftet med bidragen inom CERV är att upprätthålla öppna, demokratiska och inkluderande samhällen inom EU.
Vi har också bjudit in Lars Nilsson från MUCF eftersom det är den myndighet som är nationell kontaktpunkt för EU-programmet CERV.
Detta webbinarium ingår i en serie frukostwebbinarier som arrangeras av Region Skånes kulturförvaltning i samarbete med International Resource Office.
Dagens wbbinarium riktar sig till kultursektorn och alla som är intresserade av CERV som finansieringsväg.
Kontakt
Camilla Sjöstrand Utvecklare
- E-post:
- Camilla.Sjostrand@skane.se
- Telefon:
- 040-675 37 46
Ämnesområde:
Senast uppdaterad: 30 april 2026